Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Budoucnost české politiky

Česká politika není v dobrém stavu. To snad každý vidí a cítí. Politici na sebe vylévají všelijakou špínu a kdo ukradl víc a obyčejní lidé tomu naštvaně přihlížejí, radikalizují se a samozřejmě nadávají. Stačí se podívat na diskuze k článkům na webech nebo na facebook, kde si řada uživatelů „vyleje“ své pocity celkem bez potíží.

V poslední době sledujeme také nárůst preferencí levice. Například volební průzkum z 9. října letošního roku od agentury Factum Invenio říká, že ČSSD by dostala 27,3% hlasů a komunisté 16%, což není málo. Příčin je nespočet: Nečasova vláda provádí podle levice "asociální reformy". Myslím, že jsou rozhodně potřebné, protože nemusím připomínat velké škrty v Řecku. Problém je, že reformy možná nejsou špatné a splňují svůj cíl, ale ministři je neumí pořádně a dobře vysvětlit. Další příčinu vidím v kritizování. Je rozhodně jednoduší nadávat a útočit na vládu než přijít s nějakým rozumným, alternativním řešením, které opozice stejně nemá nebo by stejně nemohlo fungovat. A prostší lidé, kteří dávají svůj hlas spíše nalevo si radši poslechnou silácká slova nějakého "zachránce obyčejného lidu", než aby přemýšleli o stavu reálně. Taky si může nadhodit nějaký zástupný problém a odvrátí se tím pozornost, jako to bylo například u kauzy Ladislava Bátory. Boj proti korupci také nevychází. Petr Nečas si ho zvolil jako jeden z hlavních témat svého vládnutí, ale jak zatím vidíme, moc mu to nevychází. Stačí se podívat na kauzu Drobil nebo obálky od "super guru" Víta Bárty, které koalici určitě žádné bonusové body nepřidaly. 

Dají se tyto poměry nějak řešit, zlepšit? Většina lidí by asi řekla, že ne. Ale je to jen otázka naší lenosti? Že lidé nadávají, stěžují si na stav, jaký tu nastal, ale aby někdo něco udělal pro zlepšení to ne. Ano, máme volby a volíme si své zástupce do Poslanecké sněmovny a Senátu, ale někdy volební výsledek vůbec nerozhoduje. Stačí se například podívat na volby do pražského zastupitelstva z podzimu 2010. Voliči dali jasně najevo, že chtějí změnu a místo toho tu vznikl komplot ODS + ČSSD, který by se dle mě normálně dohromady nedal. Samozřejmě, nelamme nad nimi hned hůl, uvidíme, co nastane za další čtyři roky. Ano, můžeme vstoupit do politiky a pokusit se o nějaké své řešení, ale obávám se, že jedinec poměry nemůže změnit. Musí mít vůli, odhodlání, stoprocentní nasazení a nějaký cíl. V horším případě přijde „na špatný způsob politiky“, „uleje si“ nějaké peníze stranou a nastane další díra v rozpočtu. Obávám se, že my jako občané nemáme moc velkou kontrolu nad svými zástupci. Není to však i tak, že ze špatné společnosti vyjde špatný politik? Nad tímto tématem můžeme polemizovat.

Jaké mohou být důsledky? Společnost bude radikálnější a lidé naštvanější. Myslím, že pokud situace maximálně špatná, tak se lidé rozdělí do dvou táborů, na jedné straně komunisti a na druhé představitelé krajní pravice nebo nějaká obdoba nacistické NSDAP. Upřímně věřím, že tento stav nenastane, ale pokud se politikové a jejich chování nezmění, tak se tato možnost nemusí zdát až tak nereálná.

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio