Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Paradoxy, které vládnou světu

Pokud chceme najít něco věčného, neustále se opakujícího a zrádně otravného, nemusíme paradoxně vůbec hledat, neb paradoxy se nám vždy zas a znovu připomenou samy.

Co vládne dnešnímu světu? Otázka, na niž existuje nespočet odpovědí.

Světu vládne Čína.

Světu vládnou chytré telefony.

Světu vládnou supertajné organizace.

Světu by chtěl vládnout Putin.

Světu vládne spor o tom, co nebo kdo mu vlastně kraluje.

Každý z nás si nejspíš může sestavit svůj vlastní žebříček toho, co světem nejvíce hýbe.

Zamyslela jsem se nad tímto tématem s lehkým nadhledem a dospěla jsem k docela překvapujícímu závěru. Světu vládnou paradoxy.

Paradoxy? Ano, neočekávané, neslučitelné kombinace, do kterých jsme často stavěni, kostky jsou vrženy, tak tedy hrajme.

Představte si zarytého ochránce zvířat i práv spojených s těmito tvory. Milovník všeho živého a chlupatého, člen dobrovolnického týmu s heslem „Žádný lachtan nesmí být o hladu!“. Máme tu však jeden háček – náš hrdina trpí arachnofobií. Jakmile se někde v prostorách toalety objeví osminohý člen zvířecí říše, Výkřik od Muncha se může jít zahrabat. Pavouci by podle něj měli být jednoduše sprovozeni ze světa, zvíře nezvíře, má z nich panický strach.

Koho tu máme dál? Milovník dobrého jídla, který s oblibou experimentuje s přísadami svých pokrmů a zkouší chutě kuchyní z celého světa. Problémem zůstává jeho alergie na téměř všechny tajné ingredience, jež dělají jeho oblíbená jídla nezapomenutelnými.

Další jev, který se v mém osobním utajeném průzkumu paradoxů objevoval velice často, také nepatří mezi situace, které by nám zpříjemnily den. Lidé, kteří si málem zlámou jazyk při snaze vypravit ze sebe krásnou znělou souhlásku ř, jsou velmi často nositeli jmen jako Řehoř Říha, Přemysl Řepka, Klára Raková nebo Kryštof Řezal.

A konečně, situace všedního dne. Nosíte s sebou deštník už tři měsíce, ale při letošním suchu se ještě nenaskytla příležitost ho použít. Zabírá vám půlku tašky, a tak ho prostě konečně necháte doma. Jakmile se vzdálíte od domu natolik, že už se nemůžete vrátit, začne lít jako z konve, padají kroupy, trakaře, psa by ven nevyhnal, počasí odpovídající všem babským povídačkám. Vy nemáte ani kapuci. Další tři měsíce pršet nebude, to se vsaďte.

Svět je paradoxně tak rozmanitý právě kvůli paradoxům. Často paradoxně nevíte, co říct. Paradoxně ani teď nevím, jak to celé ukončit.

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio