Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Anketa: Koho budete volit? Zabodoval kníže a potetovaný umělec

Zeptala jsem se několika studentů na názor ohledně blížících se voleb prezidenta. Rozhodování bylo mnohdy složité. Někteří již přesně vědí, jiní ještě váhají… Názory některých studentů si můžete přečíst v celém článku…

Podle výsledků ve studentských volbách, které se uskutečnily před několika týdny, získal nejpočetnější skupinu přívrženců excentrický Vladimír Franz, jehož jméno se nejvíce hlasy pyšní také ve většině internetových anket. Dalším úspěšným kandidátem se i přes svoji kontroverzní minulost stal Jan Fischer. Předběžnými výsledky a anketami s hlasováním o nejsympatičtějšího kandidáta se to všude jen hemží. Samotných názorů v diskuzích bychom už oproti samotnému hlasování napočítali o trochu méně, a tak jsem se rozhodla položit otázku týkající se voleb prezidenta ČR několika studentům z různých středních škol.

Zajímalo mě, koho mladí budou volit a zejména proč se k takové volbě rozhodli. Po krátkém anonymním výzkumu mezi svými vrstevníky se mi dostalo několika (a často velmi odlišných) odpovědí. Mnozí váhali nad volbou mezi „Avatarem“ Franzem a věčně podřimujícím pohádkovým dědečkem Schwarzenbergem, jak jsem již díky některým předešlým debatám se spolužáky na gymnáziu mohla očekávat. Mezi oběma kandidáty mladí dost často váhali, jelikož každý z nich s sebou patrně přináší (ne)jeden velký problém. U Schwarzenberga je to bezpochyby jeho dohánění spánkového deficitu na veřejnosti a podle některých poslední dobou stále nesrozumitelnější vyjadřování. „Antifranzovci“ si zase stěžují na absolutní nereprezentativnost a mnoho z nich se shoduje, že Franz nedokáže souvisle odpovídat na otázky a že i když má tento modrý filosof v porovnání s některými kandidáty hodně vysoké vzdělání, na Hrad se prostě z mnoha důvodů nehodí. „Mně byl tento kandidát nejprve velice sympatický, ale moje sympatie rychle vyprchaly, když jsem se dozvěděla některé podrobnosti z jeho života. Konkrétně mám na mysli jeho bývalou aktivitu spojenou s hnutí skinheads,“ dodává ještě jedna odpovídající ve svém komentáři.

Nad volbou mezi Franzem a Schwarzenbergem váhá i další z dotázaných: „Nemám jasno mezi tím, zda budu volit Karla Schwarzenberga, nebo Vladimíra Franze, Vladimír Franz má neuvěřitelně lidské a mně sympatické názory, ale vzhledem k tomu, že se domnívám, že by měl být prezident reprezentativní, nejsem si zcela jistá, že Vladimír Franz tuto podmínku splňuje. Na straně druhé Karel Schwarzenberg dle mého názoru reprezentativní je, má skvělé názory, nejde mu jen o peníze, ale je to postarší muž a je unavený.“ Za volbou Schwarzenberga si stojí více jak polovina mnou dotázaných třiceti studentů. Většina z nich zmiňuje Schwarzenbergovo charisma a neopomenutelné vystupování na veřejnosti. Další z přívrženců obhajuje Schwarzenberga komentářem: „Budu ho volit, protože má kontakty se zahraničím, charisma, skvělé vystupování a na rozdíl od ostatních nemá komplexy a potřebu něco někomu dokazovat.

Byla jsem zvědavá, kolik odpovídajících zmíní Jana Fischera, který se objevil na přední příčce ve studentských volbách. Většina mladých ho okamžitě odsoudila kvůli jeho bývalému působení v komunistické straně. Po včerejším prezidentském duelu Zeman vs. Fischer pod vedením moderátora Jana Punčocháře na Prima family si větší sympatie a další potenciální voliče získal svým sebevědomějším vystupováním patrně pan Zeman. To potvrzuje jedna studentka, která odpověděla: „Já budu volit určitě pana Zemana. Má svůj pevný cíl, ví, co říká, a je mu rozumět. V prezidentském duelu na Primě ukázal, že on je právě ten, kdo má šanci dostat tuhle zemi ze špíny a bahna a je schopný konečně něčím přispět.“

Jiná studentka zase podporuje pana Fischera a poukazuje na neznalost voličů v souvislosti s Fischerovou kontroverzní minulostí: „Pan Fischer mi přijde sympatický díky jeho inteligentnímu projevu, dostatečnému a nepřehnanému smyslu pro humor, eleganci a důstojnosti. Je to sympatický a vzdělaný člověk. Lidé, kteří ho kritizují a jsou zastánci Zemana, jsou podle mě jen povrchní lidé, kteří se zajímají o zevnějšek a nezajímají je vnitřní hodnoty, díky kterým podle mě pan Fischer jasně vyniká, navzdory jeho předrevoluční komunistické minulosti, kterou si tehdy zvolil hlavně proto, aby ho přijali na Vysokou školu ekonomickou (což už mnoho lidí neví). Kdybych měla posoudit Zemana a Fischera, tak Zeman si určitě získal velkou přízeň díky přátelským gestům a jednoduššímu vyjadřování, čímž si získává hlavně méně vzdělané lidi, zatímco Fischera podle mě budou volit lidé, které zajímají také vnitřní hodnoty a způsob uvažování.

Výzkum jednoznačně ukazuje, že na vrcholu žebříčku stojí z pohledu mladých pan Schwarzenberg a pan Franz. Musím potvrdit, že tyto výsledky nevyšly jen tak náhodou – z diskuzí se známými jsem je dokonce očekávala. Ze studentských voleb lze vytušit, že dalším kandidátem, kterého budou studenti volit, je pan Fischer. Našlo se i pár přívrženců Zemana a jedna studentka obhajovala paní Fischerovou. Rozhodnutí zdůvodňuje slovy: „Paní Fischerová má dobrý program pro kulturu a školství. Zdá se mi nezkažená politikou a myslím si, že by byla nestranná a spravedlivá.“ Výsledek mého výzkumu je ale víc než jasný a víc k němu snad ani dodávat nemusím. Na to, jak mladí svojí volbou ovlivní konečné výsledky voleb, si však budeme muset ještě chvilku počkat…

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio