Žijeme (a)sociálně! facebook.com/easymagazine →

Pro středoškoláky: Projekt, který vám pomůže k rozvoji

Jste středoškoláci a hledáte možnosti, jak rozvíjet svoje zájmy a schopnosti? Nestačí vám to, co získáte ve škole? Projekt Pro středoškoláky vám může pomoct.

Co se vám vybaví, když se řekne „střední škola“? Spousta lidí si představí obrázek polospící třídy a učitele, který se snaží u tabule něco vykládat. Nebo všechny ty testy, na které jste se sice trochu učili, ale hned potom jste všechno vesele zapomněli. Na střílení křídou o přestávkách a jídlo (opravdu se tomu tak dá říkat?) ve školní jídelně. Možná si vzpomenete na jednoho oblíbeného učitele. Jenom málokdo si ale bude myslet, že ho jenom studium střední školy připraví na život.  „Studenty to zkrátka ve škole často příliš nebaví, nedostává se jim motivace, proč by na sobě měli pracovat. Učitelská profese je dlouhodobě podfinancovaná, vlivem příliš nabitých osnov učitelé nemají čas na to, aby zkoušeli nové přístupy a své hodiny zatraktivňovali. K tomu by ale často stačilo pouze využívat moderních metod vzdělávání, které jsou dostupné každému, například online kurzů či Khanovy akademie,“ říká jeden ze zakladatelů projektu Pro středoškoláky, Filip Ibl.

Najděte svoje příležitosti

Web prostredoskolaky.cz založila skupina mladých lidí, kteří mají zájem zprostředkovávat studentům příležitosti k jejich rozvoji, ať už se jedná o dobrovolnické aktivity, kurzy, workshopy nebo zahraniční školy a mezinárodní projekty. „Je celá řada aktivit, se kterými se středoškoláci ve škole nesetkají,“ říká Filip Ibl. „Jsou to činnosti jako například vyjadřování, vedení, organizace veřejných akcí, řízení projektu, sociální marketing, ale i třeba prohlubování oborových znalostí, například z fyziky ve spolupráci s vysokoškolskými profesory a to i v mezinárodním prostředí. Na mimoškolních aktivitách (seminářích, soutěžích, zahraničních programech) se tyto dovednosti učí jinak, učí se přímo činností, pokusy či diskutováním.“

Na webu Pro středoškoláky tak můžete najít nabídky z různých oborů a oblastí, nechat si je posílat na email a jednoduše získat informace o všem, co vás zajímá: všechny příspěvky jsou přehledně strukturované, takže snadno zjistíte základní informace i to, co vám účast na aktivitě přinese. A pokud o nějakém zajímavém projektu víte a chtěli byste ho šířit dál, můžete ho přidat do nabídky.

Něco se přiučit

Jaké velké akce se pro vás chystají? V říjnu proběhne „první leadership pro středoškoláky“, tedy série seminářů o etiketě, rétorice, vedení, o spolupráci mladých lidí při práci na projektech či o přípravě na kariéru. Na listopad se pak chystá debata o problémech českého školství a možných řešeních. Nejaktuálnější je však kariérní seminář, který proběhne ve spolupráci s Nestlé už 9. června v Praze. „Účastníci dostanou tipy a rady, jak se na trhu práce zviditelnit, čeho se radši vyvarovat a jaké zkušenosti jsou naopak od firemních náborníků vyžadovány. Nejen středoškoláci se budou moci dozvědět, jak svoji kariéru naplánovat a s čím začít již nyní.“

„Náš plán je proměnit studenty v osobnosti,“ dodává Filip Ibl. Doba studia na střední škole by měla být začátkem pro budování kariéry a hlavně pro zjištění, co vlastně chceme dělat a v čem jsme dobří. Projekt Pro středoškoláky je dobrý místem, kde svoje hledání začít - třeba hned teď.

Zdroj obrázku: http://www.klo.sd23.bc.ca/Students/Pages/default.aspx

Komentáře

Žijeme (a)sociálně

Spolupracujeme

  • Majáles
  • Scio